Home Consumer Does Making Homemade Nut Butter Save Money?

Does Making Homemade Nut Butter Save Money?

SHARE
homemade

Have you ever wondered how much you can save by making your own nut butters?

Well – I crunched the numbers and it’s actually quite significant.

Whether you like peanut butter, almond butter or something else – keep reading to see how much you’ll save.

If you’re frugal like me, you’ll never buy at the store again!

How These Calculations Were Done

Here’s what I did to calculate the cost savings…

  1. Got the approximate cost per pound of the pre-jarred nut butter (excluding shipping if price was taken from online).
  2. Calculated the approximate cost per pound when buying the nuts by themselves (up to 5 lbs — more money can be saved by buying in greater bulk). This assumes that you already have a blender for nut butter or a food processor they can use to make it.
  3. Created the tables below assuming a smaller family would go through 1 pound of nut butter per week and a larger family would go through 3 pounds of nut butter.

Because I’m a regular shopper, I also have a pretty good idea of how much this stuff costs at the local store.

If I found any online prices that were completely out of the norm, I simply didn’t use them.

 

ThriveCuisine, excerpt posted on SouthFloridaReporter.com, May 16, 2018

SHARE